This 1.2 MT (54 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Aro from 1999 to 2006. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 49litre |
| Cruising range | from 380km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 110km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 20.3second |
| Displacement | 1239cm3 |
|---|---|
| Engine power | 54bhp |
| RPM at max power | from 5 300RPM |
| Maximum torque | 90Nm |
| RPM at max torque | 2800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Monoinjection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 74mm |
| Stroke | 72mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 3685mm |
| Width | 1680mm |
| Height | 1800mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Front track | 1400mm |
| Rear track | 1400mm |
| Kerb weight | 960kg |
| Gross weight | 1825kg |
| Min. boot capacity | 1570litre |
| Max. boot capacity | 1570litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.