This 5.2 AT (608 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Aston Martin from 2016 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.4litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 78litre |
| Fuel | 98 RON |
| Top speed | 322km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 3.9second |
| Displacement | 5200cm3 |
|---|---|
| Engine power | 608bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Maximum torque | 700Nm |
| RPM at max torque | 1500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4739mm |
| Width | 2060mm |
| Height | 1279mm |
| Wheelbase | 2808mm |
| Kerb weight | 1170kg |
| Gross weight | 1770kg |
| Displacement | 600kg |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Helical springs, Stabilizer bar, Automatic adjustment of clearance |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Helical springs, Stabilizer bar, Automatic adjustment of clearance |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Average | 13.7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.