This 5.3 V8 MT (320 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Aston Martin from 1967 to 1973. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Width | 1830mm |
| Length | 4580mm |
| Height | 1330mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Front track | 1499mm |
| Rear track | 1499mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1700kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5340cm3 |
| Engine power | 320bhp |
| RPM at max power | from 5 000 to 6 750RPM |
| Maximum torque | 543Nm |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Bore | 100mm |
| Stroke | 92mm |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 11m |
| Top speed | 227km/h |
|---|---|
| Acceleration (0–100 km/h) | 6second |
| Fuel tank capacity | 95.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 20.2litre |
| Fuel | 95 RON |
| Average | 24.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.