This 4.0 MT (286 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Aston Martin from 1967 to 1973. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 17litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 95.5litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 225km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.9second |
| Displacement | 3995cm3 |
|---|---|
| Engine power | 286bhp |
| RPM at max power | from 4 500 to 6 000RPM |
| Maximum torque | 390Nm |
| RPM at max torque | 3850RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 92mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4580mm |
| Width | 1830mm |
| Height | 1330mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Front track | 1499mm |
| Rear track | 1499mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1588kg |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 20.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.