This 5.9 AT (558 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] S fastback, which was produced by Aston Martin from 2013 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 21.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 14.3litre |
| Fuel tank capacity | 90.5litre |
| Cruising range | from 420 to 900km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 306km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.9second |
| Displacement | 5935cm3 |
|---|---|
| Engine power | 558bhp |
| RPM at max power | to 6 750RPM |
| Maximum torque | 620Nm |
| RPM at max torque | 5500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 79.5mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 5019mm |
| Width | 1929mm |
| Height | 1360mm |
| Wheelbase | 2989mm |
| Front track | 1589mm |
| Rear track | 1613mm |
| Kerb weight | 1990kg |
| Body type | Fastback |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 25.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.1 litres / 100km |
| Average | 17.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.