This 6.0 V12 AT (477 hp) engine was fitted in the 1 generation Fastback, which was produced by Aston Martin from 2009 to 2012. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 16.4litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 296km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.3second |
| Displacement | 5935cm3 |
|---|---|
| Engine power | 477bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 600Nm |
| RPM at max torque | 5000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 5019mm |
| Width | 2140mm |
| Height | 1360mm |
| Wheelbase | 2989mm |
| Kerb weight | 1950kg |
| Min. boot capacity | 301litre |
| Max. boot capacity | 750litre |
| Body type | Fastback |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Average | 19.7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.