This 5.9 Sportshift (528 hp) engine was fitted in the 1 generation S coupe 2-doors, which was produced by Aston Martin from 2001 to 2007. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 28.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 13.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 18.9litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 280 to 600km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO III |
| Top speed | 321km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.8second |
| Displacement | 5935cm3 |
|---|---|
| Engine power | 528bhp |
| RPM at max power | to 7 000RPM |
| Maximum torque | 577Nm |
| RPM at max torque | 5800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 79.5mm |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 12.8m |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 4665mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1318mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Front track | 1524mm |
| Rear track | 1529mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Kerb weight | 1875kg |
| Gross weight | 2135kg |
| Displacement | 260kg |
| Min. boot capacity | 240litre |
| Max. boot capacity | 240litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 33.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 16.1 litres / 100km |
| Average | 22.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.