This 5.3 V8 MT (380 hp) engine was fitted in the 1 generation V8 coupe, which was produced by Aston Martin from 1977 to 1989. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 17.5litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 114litre |
| Fuel | 98 RON |
| Top speed | 248km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.4second |
| Displacement | 5340cm3 |
|---|---|
| Engine power | 380bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Maximum torque | 510Nm |
| RPM at max torque | 4900RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 100.1mm |
| Stroke | 85.1mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.8m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4585mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2610mm |
| Front track | 1499mm |
| Rear track | 1499mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1650kg |
| Gross weight | 1990kg |
| Displacement | 340kg |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Dampers |
|---|---|
| Rear suspension | Dampers |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Average | 21 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.