This 2.0 D MT (70 hp) engine was fitted in the S2 Sedan, which was produced by Audi from 1976 to 1980. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4680mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1390mm |
| Wheelbase | 2677mm |
| Ground clearance | 128mm |
| Kerb weight | 1210kg |
| Front track | 1470mm |
| Rear track | 1445mm |
| Gross weight | 1670kg |
| Displacement | 460kg |
| Min. boot capacity | 642litre |
| Max. boot capacity | 642litre |
| Front/rear axle load | 1020/830kg |
| Permitted road-train weight | 2770kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1986cm3 |
| Engine power | 70bhp |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 5 |
| RPM at max power | to 4 800RPM |
| Maximum torque | 123Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 76.5mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 150km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 17.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 730km |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.3m |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Panhard pull, Dampers, Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 9.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.