This 2.2 AT (115 hp) engine was fitted in the S2 Sedan, which was produced by Audi from 1976 to 1980. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.1litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 540km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 175km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.9second |
| Displacement | 2144cm3 |
|---|---|
| Engine power | 115bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 166Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 5 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 79.5mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 3 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.3m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4680mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1390mm |
| Wheelbase | 2677mm |
| Front track | 1470mm |
| Rear track | 1445mm |
| Ground clearance | 128mm |
| Kerb weight | 1170kg |
| Gross weight | 1630kg |
| Displacement | 460kg |
| Min. boot capacity | 642litre |
| Max. boot capacity | 642litre |
| Front/rear axle load | 925/810kg |
| Permitted road-train weight | 3030kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Panhard pull, Dampers, Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 13.3 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.