This 2.4 D MT (82 hp) engine was fitted in the S3 [Restyling] Avant wagon, which was produced by Audi from 1988 to 1990. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1814mm |
| Length | 4793mm |
| Height | 1421mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Min. boot capacity | 1837litre |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 1837litre |
| Kerb weight | 1248kg |
| Gross weight | 1890kg |
| Front track | 1476mm |
| Rear track | 1483mm |
| Displacement | 642kg |
| Front/rear axle load | 1050/980kg |
| Permitted road-train weight | 3090kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2370cm3 |
| Engine power | 82bhp |
| RPM at max power | to 4 400RPM |
| Maximum torque | 164Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 5 |
| Bore | 79.5mm |
| Stroke | 95.5mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2400RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Top speed | 164km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 17second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
| Cruising range | from 860km |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.6m |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Panhard pull, Dampers, Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 10.7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.