This 2.2 T MT (165 hp) engine was fitted in the S3 [Restyling] Sedan, which was produced by Audi from 1988 to 1990. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1814mm |
| Length | 4793mm |
| Height | 1421mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Ground clearance | 127mm |
| Max. boot capacity | 570litre |
| Kerb weight | 1266kg |
| Gross weight | 1850kg |
| Front track | 1476mm |
| Min. boot capacity | 570litre |
| Rear track | 1471mm |
| Displacement | 584kg |
| Front/rear axle load | 1070/950kg |
| Permitted road-train weight | 3400kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2226cm3 |
| Engine power | 165bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 240Nm |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 5 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 216km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8second |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| City fuel consumption per 100 km | 13.2litre |
| Cruising range | from 610km |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.6m |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Panhard pull, Dampers, Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 15.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.