This 2.3 MT (136 hp) engine was fitted in the S3 [Restyling] Sedan, which was produced by Audi from 1988 to 1990. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.4litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 700km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 201km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.8second |
| Displacement | 2309cm3 |
|---|---|
| Engine power | 136bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 190Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 5 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 82.5mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4793mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1421mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Front track | 1476mm |
| Rear track | 1485mm |
| Ground clearance | 127mm |
| Kerb weight | 1223kg |
| Gross weight | 1800kg |
| Displacement | 577kg |
| Min. boot capacity | 570litre |
| Max. boot capacity | 570litre |
| Front/rear axle load | 1030/950kg |
| Permitted road-train weight | 3300kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Panhard pull, Dampers, Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 13.7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.