This 2.2 Quattro MT 20V (220 hp) engine was fitted in the 44/44Q Sedan, which was produced by Audi from 1983 to 1991. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4807mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Max. boot capacity | 610litre |
| Kerb weight | 1290kg |
| Gross weight | 1790kg |
| Front track | 1510mm |
| Min. boot capacity | 610litre |
| Rear track | 1510mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2226cm3 |
| Engine power | 220bhp |
| RPM at max power | to 5 900RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 5 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 309Nm |
| RPM at max torque | 1950RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 242km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.6second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.5litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11m |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 12.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.