This 2.1 Quattro MT (182 hp) engine was fitted in the 44/44Q Sedan, which was produced by Audi from 1983 to 1991. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4807mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Max. boot capacity | 570litre |
| Kerb weight | 1399kg |
| Gross weight | 1960kg |
| Front track | 1470mm |
| Min. boot capacity | 570litre |
| Rear track | 1470mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2144cm3 |
| Engine power | 182bhp |
| RPM at max power | to 5 700RPM |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 5 |
| Maximum torque | 252Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 230km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 14.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.1litre |
| Cruising range | from 560 to 1 130km |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11m |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 17 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.5 litres / 100km |
| Average | 12.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.