This 2.3 MT (133 hp) engine was fitted in the 8C/B4 Estate, which was produced by Audi from 1991 to 1996. In addition to this engine, 12 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4482mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1408mm |
| Wheelbase | 2612mm |
| Front track | 1449mm |
| Rear track | 1471mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 712litre |
| Min. boot capacity | 430litre |
| Kerb weight | 1270kg |
| Gross weight | 1730kg |
| Displacement | 460kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2309cm3 |
| Engine power | 133bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 5 |
| Bore | 82.5mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 186Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 11.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Fuel tank capacity | 66litre |
| Cruising range | from 560 to 1 030km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Wishbone, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.1m |
| City | 14.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.7 litres / 100km |
| Average | 10.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.