This 1.2 TDI AMT (61 hp) engine was fitted in the 8Z Hatchback (5-door), which was produced by Audi from 1999 to 2005. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 140Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 1191cm3 |
| Engine power | 61bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 3 |
| Bore | 76.5mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 1800up to 2 400 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3826mm |
| Width | 1673mm |
| Height | 1553mm |
| Wheelbase | 2405mm |
| Front track | 1464mm |
| Rear track | 1419mm |
| Ground clearance | 138mm |
| Max. boot capacity | 1085litre |
| Min. boot capacity | 390litre |
| Kerb weight | 855kg |
| Gross weight | 1245kg |
| Displacement | 390kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 168km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 3.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 2.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 2.99litre |
| Fuel tank capacity | 21litre |
| Cruising range | from 580 to 780km |
| Emission standard | EURO III |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.5m |
| City | 4.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 3.1 litres / 100km |
| Average | 3.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.