This 1.4 TDI MT (90 hp) engine was fitted in the 8Z Hatchback (5-door), which was produced by Audi from 1999 to 2005. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3826mm |
| Width | 1673mm |
| Height | 1553mm |
| Wheelbase | 2405mm |
| Front track | 1462mm |
| Rear track | 1427mm |
| Ground clearance | 139mm |
| Max. boot capacity | 1085litre |
| Min. boot capacity | 390litre |
| Kerb weight | 1030kg |
| Gross weight | 1545kg |
| Displacement | 515kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1422cm3 |
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 79.5mm |
| Stroke | 95.5mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 230Nm |
| RPM at max torque | 1900up to 2 200 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 188km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 3.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.3litre |
| Fuel tank capacity | 42litre |
| Cruising range | from 750 to 1 200km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.5m |
| City | 6.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4 litres / 100km |
| Average | 4.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.