This 2.0 FSI Tiptronic (150 hp) engine was fitted in the 8P/8PA [Restyling] Sportback hatchback 5-doors, which was produced by Audi from 2003 to 2008. In addition to this engine, 57 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1765mm |
| Length | 4286mm |
| Height | 1423mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Front track | 1536mm |
| Min. boot capacity | 370litre |
| Rear track | 1515mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Max. boot capacity | 1120litre |
| Kerb weight | 1345kg |
| Gross weight | 1905kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1984cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 200Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 209km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.7second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.7m |
| Number of gears | 6 |
| Average | 9.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.