This 2.0 TDI Dpf MT Quattro (170 hp) engine was fitted in the 8P/8PA [Restyling] Sportback hatchback 5-doors, which was produced by Audi from 2003 to 2008. In addition to this engine, 57 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 700 to 1 150km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 220km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.9second |
| Displacement | 1968cm3 |
|---|---|
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | to 4 200RPM |
| Maximum torque | 350Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 2 500 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 95.5mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.7m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4286mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1423mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Front track | 1534mm |
| Rear track | 1507mm |
| Ground clearance | 106mm |
| Kerb weight | 1480kg |
| Gross weight | 2040kg |
| Displacement | 560kg |
| Min. boot capacity | 302litre |
| Max. boot capacity | 1032litre |
| Front/rear axle load | 1110/1070kg |
| Permitted road-train weight | 3840kg |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 9.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6 litres / 100km |
| Average | 7.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.