This 2.0 TDI multitronic (136 hp) engine was fitted in the 4G/C7 Avant wagon 5-doors, which was produced by Audi from 2011 to 2014. In addition to this engine, 15 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4926mm |
| Width | 1874mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2912mm |
| Front track | 1627mm |
| Rear track | 1618mm |
| Min. boot capacity | 565litre |
| Kerb weight | 1725kg |
| Gross weight | 2270kg |
| Max. boot capacity | 565litre |
| Displacement | 545kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1968cm3 |
| Engine power | 136bhp |
| RPM at max power | to 4 200RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 95.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 350Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 2 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.2second |
| City fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 1 070 to 1 440km |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trapezoidal wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.9m |
| City | 7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.2 litres / 100km |
| Average | 5.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.