This 3.0 TDI S tronic quattro (245 hp) engine was fitted in the 4G/C7 Avant wagon 5-doors, which was produced by Audi from 2011 to 2014. In addition to this engine, 15 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 1 040 to 1 440km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.1second |
| Displacement | 2967cm3 |
|---|---|
| Engine power | 245bhp |
| RPM at max power | from 4 000 to 4 500RPM |
| Maximum torque | 500Nm |
| RPM at max torque | 1400up to 3 250 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4926mm |
| Width | 1874mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2912mm |
| Front track | 1627mm |
| Rear track | 1618mm |
| Kerb weight | 1865kg |
| Gross weight | 2420kg |
| Displacement | 555kg |
| Min. boot capacity | 565litre |
| Max. boot capacity | 565litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trapezoidal wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 8.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6 litres / 100km |
| Average | 6.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.