This 1.8 MT (125 hp) engine was fitted in the A4/C4 Sedan, which was produced by Audi from 1994 to 1997. In addition to this engine, 39 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 630 to 1 100km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.2second |
| Displacement | 1781cm3 |
|---|---|
| Engine power | 125bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 168Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 5 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4797mm |
| Width | 1783mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Front track | 1520mm |
| Rear track | 1524mm |
| Kerb weight | 1370kg |
| Gross weight | 1920kg |
| Displacement | 550kg |
| Min. boot capacity | 510litre |
| Max. boot capacity | 510litre |
| Front/rear axle load | 1060/1010kg |
| Permitted road-train weight | 3420kg |
| Loading height | 704mm |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Panhard pull, Dampers, Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 15.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.8 litres / 100km |
| Average | 11.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.