This 2.8 tiptronic (193 hp) engine was fitted in the A4/C4 Sedan, which was produced by Audi from 1994 to 1997. In addition to this engine, 39 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 15.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.6litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 440 to 920km |
| Fuel | 98 RON |
| Top speed | 231km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.3second |
| Displacement | 2771cm3 |
|---|---|
| Engine power | 193bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 280Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 5 |
| Bore | 82.5mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.68m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4796mm |
| Width | 1810mm |
| Height | 1452mm |
| Wheelbase | 2760mm |
| Front track | 1540mm |
| Rear track | 1569mm |
| Kerb weight | 1470kg |
| Gross weight | 2020kg |
| Displacement | 550kg |
| Min. boot capacity | 510litre |
| Max. boot capacity | 510litre |
| Front/rear axle load | 1145/985kg |
| Permitted road-train weight | 3920kg |
| Loading height | 704mm |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 19.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.1 litres / 100km |
| Average | 12.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.