This 2.8 FSI S tronic quattro (204 hp) engine was fitted in the 4G Sportback liftback, which was produced by Audi from 2010 to 2014. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Liftback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4969mm |
| Width | 1911mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2914mm |
| Front track | 1644mm |
| Rear track | 1635mm |
| Max. boot capacity | 1390litre |
| Min. boot capacity | 535litre |
| Kerb weight | 1805kg |
| Gross weight | 2270kg |
| Displacement | 465kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2773cm3 |
| Engine power | 204bhp |
| RPM at max power | to 5 250RPM |
| Maximum torque | 280Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3000up to 5 000 RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 235km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.3second |
| City fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 610 to 1 000km |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.9m |
| Number of gears | 7 |
| City | 12.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.8 litres / 100km |
| Average | 9.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.