This 3.0 TFSI S tronic quattro (310 hp) engine was fitted in the 4G Sportback liftback, which was produced by Audi from 2010 to 2014. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Liftback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4969mm |
| Width | 1911mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2914mm |
| Front track | 1644mm |
| Rear track | 1635mm |
| Max. boot capacity | 1390litre |
| Min. boot capacity | 535litre |
| Kerb weight | 1860kg |
| Gross weight | 2320kg |
| Displacement | 460kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2967cm3 |
| Engine power | 310bhp |
| RPM at max power | from 5 500 to 6 500RPM |
| Maximum torque | 440Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Compressor |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2900up to 4 500 RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 10.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 650 to 1 060km |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.9m |
| Number of gears | 7 |
| City | 13 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.9 litres / 100km |
| Average | 9.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.