This 3.0 TDI L tiptronic quattro (258 hp) engine was fitted in the D4/4H [Restyling] Sedan, which was produced by Audi from 2013 to 2017. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5265mm |
| Width | 1949mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 3122mm |
| Front track | 1644mm |
| Rear track | 1635mm |
| Max. boot capacity | 490litre |
| Kerb weight | 2010kg |
| Gross weight | 2585kg |
| Min. boot capacity | 490litre |
| Displacement | 575kg |
| Permitted road-train weight | 4785kg |
| Loading height | 690mm |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2967cm3 |
| Engine power | 258bhp |
| RPM at max power | from 4 000 to 4 250RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 580Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 2 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Fuel tank capacity | 82litre |
| Emission standard | EURO VI |
| Cruising range | from 1 090 to 1 580km |
| Front suspension | Independent, Pneumatic, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trapezoidal wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12.7m |
| Number of gears | 8 |
| City | 8.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6 litres / 100km |
| Average | 6.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.