This 4.0 TFSI tiptronic quattro (435 hp) engine was fitted in the D4/4H [Restyling] Sedan, which was produced by Audi from 2013 to 2017. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5135mm |
| Width | 1949mm |
| Height | 1460mm |
| Wheelbase | 2992mm |
| Front track | 1644mm |
| Rear track | 1635mm |
| Max. boot capacity | 520litre |
| Kerb weight | 1995kg |
| Gross weight | 2570kg |
| Min. boot capacity | 520litre |
| Displacement | 575kg |
| Permitted road-train weight | 4870kg |
| Loading height | 690mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3993cm3 |
| Engine power | 435bhp |
| RPM at max power | from 5 100 to 6 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Maximum torque | 600Nm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1500up to 5 000 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 89mm |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 12.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
| Fuel tank capacity | 82litre |
| Emission standard | EURO VI |
| Cruising range | from 650 to 1 150km |
| Front suspension | Independent, Pneumatic, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trapezoidal wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12.3m |
| Number of gears | 8 |
| City | 15.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.5 litres / 100km |
| Average | 10.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.