This 2.0 TDI MT quattro (170 hp) engine was fitted in the 8R SUV, which was produced by Audi from 2008 to 2012. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4629mm |
| Width | 1898mm |
| Height | 1653mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Front track | 1617mm |
| Rear track | 1613mm |
| Ground clearance | 200mm |
| Max. boot capacity | 1560litre |
| Min. boot capacity | 540litre |
| Kerb weight | 1830kg |
| Gross weight | 2365kg |
| Displacement | 535kg |
| Permitted road-train weight | 4565kg |
| Loading height | 693mm |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1968cm3 |
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | to 4 200RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 95.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 350Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 2 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 204km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Emission standard | EURO VI |
| Cruising range | from 1 030 to 1 340km |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.6m |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Disc |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Rear suspension | Independent, Trapezoidal wishbone |
| City | 8.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.4 litres / 100km |
| Average | 7.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.