This 2.0 TFSI tiptronic quattro (211 hp) engine was fitted in the 8R SUV, which was produced by Audi from 2008 to 2012. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 350Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1984cm3 |
| Engine power | 211bhp |
| RPM at max power | from 4 300 to 6 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 82.5mm |
| Stroke | 92.8mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1500up to 4 200 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4629mm |
| Width | 1898mm |
| Height | 1653mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Front track | 1617mm |
| Rear track | 1613mm |
| Ground clearance | 200mm |
| Max. boot capacity | 1560litre |
| Min. boot capacity | 540litre |
| Kerb weight | 1830kg |
| Gross weight | 2365kg |
| Displacement | 535kg |
| Permitted road-train weight | 4765kg |
| Loading height | 693mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 222km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.2second |
| City fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 680 to 1 060km |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 8 |
| Turning circle | 11.6m |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Disc |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Rear suspension | Independent, Trapezoidal wishbone |
| City | 13.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.5 litres / 100km |
| Average | 10.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.