This 6.0 TDI tiptronic quattro (500 hp) engine was fitted in the 4L SUV, which was produced by Audi from 2005 to 2009. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.3litre |
| Fuel tank capacity | 100litre |
| Cruising range | from 680 to 1 080km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.5second |
| Displacement | 5934cm3 |
|---|---|
| Engine power | 500bhp |
| RPM at max power | to 3 750RPM |
| Maximum torque | 1000Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 3 250 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | W-type |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 91.4mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5086mm |
| Width | 1983mm |
| Height | 1729mm |
| Wheelbase | 3002mm |
| Front track | 1651mm |
| Rear track | 1676mm |
| Ground clearance | 240mm |
| Kerb weight | 2635kg |
| Gross weight | 3405kg |
| Displacement | 770kg |
| Min. boot capacity | 775litre |
| Max. boot capacity | 2035litre |
| Permitted road-train weight | 6405kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc ceramic |
| Rear brakes | Disc ceramic |
| City | 17 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.7 litres / 100km |
| Average | 13 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.