This 4.2 FSI tiptronic quattro (350 hp) engine was fitted in the 4L SUV, which was produced by Audi from 2005 to 2009. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 19.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13.3litre |
| Fuel tank capacity | 100litre |
| Cruising range | from 520 to 1 000km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 244km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.4second |
| Displacement | 4163cm3 |
|---|---|
| Engine power | 350bhp |
| RPM at max power | to 6 800RPM |
| Maximum torque | 440Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 92.8mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5086mm |
| Width | 1983mm |
| Height | 1729mm |
| Wheelbase | 3002mm |
| Front track | 1651mm |
| Rear track | 1676mm |
| Ground clearance | 205mm |
| Kerb weight | 2240kg |
| Gross weight | 2935kg |
| Displacement | 695kg |
| Min. boot capacity | 775litre |
| Max. boot capacity | 2035litre |
| Permitted road-train weight | 6435kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 22.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12 litres / 100km |
| Average | 16 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.