This 2.1 Turbo MT (200 hp) engine was fitted in the 85 Coupe, which was produced by Audi from 1980 to 1991. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 15litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 600 to 1 290km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 220km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7second |
| Displacement | 2144cm3 |
|---|---|
| Engine power | 200bhp |
| RPM at max power | from 5 500RPM |
| Maximum torque | 285Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 5 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4400mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1345mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb weight | 1300kg |
| Gross weight | 1760kg |
| Min. boot capacity | 383litre |
| Max. boot capacity | 383litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 18 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.