This 2.2 20V MT (220 hp) engine was fitted in the 85 Coupe, which was produced by Audi from 1980 to 1991. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 640 to 1 290km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 230km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6second |
| Displacement | 2226cm3 |
|---|---|
| Engine power | 220bhp |
| RPM at max power | from 5 900RPM |
| Maximum torque | 309Nm |
| RPM at max torque | 1950RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 5 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4405mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1320mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Front track | 1460mm |
| Rear track | 1495mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Kerb weight | 1380kg |
| Gross weight | 1840kg |
| Min. boot capacity | 330litre |
| Max. boot capacity | 330litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 16.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.