This 5.2 FSI quattro S tronic V10 plus (610 hp) engine was fitted in the 2 generation Coupe, which was produced by Audi from 2015 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 17.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.3litre |
| Fuel tank capacity | 73litre |
| Cruising range | from 420 to 780km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 330km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 3.2second |
| Displacement | 5204cm3 |
|---|---|
| Engine power | 610bhp |
| RPM at max power | to 8 250RPM |
| Maximum torque | 560Nm |
| RPM at max torque | 6500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 10 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.2m |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 4426mm |
| Width | 1940mm |
| Height | 1240mm |
| Wheelbase | 2650mm |
| Front track | 1638mm |
| Rear track | 1599mm |
| Kerb weight | 1655kg |
| Gross weight | 1920kg |
| Min. boot capacity | 112litre |
| Max. boot capacity | 226litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc ceramic |
| City | 21 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.2 litres / 100km |
| Average | 14.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.