This 2.5 TFSI quattro S tronic (340 hp) engine was fitted in the 8PA Sportback hatchback, which was produced by Audi from 2011 to 2012. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1794mm |
| Length | 4302mm |
| Height | 1402mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Front track | 1564mm |
| Rear track | 1528mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2480cm3 |
| Engine power | 340bhp |
| RPM at max power | from 5 400 to 6 500RPM |
| Maximum torque | 450Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 5 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1600up to 5 300 RPM |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
| Emission standard | EURO V |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 7 |
| Average | 10.9 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.