This 2.7 T MT quattro (380 hp) engine was fitted in the B5 Avant wagon 5-doors, which was produced by Audi from 2000 to 2001. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 440Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2671cm3 |
| Engine power | 380bhp |
| RPM at max power | from 6 100 to 7 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Valves per cylinder | 5 |
| RPM at max torque | 2500up to 6 000 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4525mm |
| Width | 1799mm |
| Height | 1386mm |
| Wheelbase | 2607mm |
| Front track | 1549mm |
| Rear track | 1530mm |
| Max. boot capacity | 1250litre |
| Min. boot capacity | 390litre |
| Kerb weight | 1620kg |
| Gross weight | 2170kg |
| Displacement | 550kg |
| Front/rear axle load | 1145/1140kg |
| Loading height | 569mm |
| Fuel | 98 RON, 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 17litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 360 to 690km |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.4m |
| City | 20.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
| Average | 14.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.