This 4.2 FSI MT quattro (420 hp) engine was fitted in the B7 Cabriolet, which was produced by Audi from 2005 to 2008. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 430Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 4163cm3 |
| Engine power | 420bhp |
| RPM at max power | to 7 800RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 92.8mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Cylinder layout | V-type |
| RPM at max torque | 5500RPM |
| Body type | Cabriolet |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4555mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1391mm |
| Wheelbase | 2650mm |
| Front track | 1559mm |
| Rear track | 1569mm |
| Max. boot capacity | 315litre |
| Min. boot capacity | 246litre |
| Kerb weight | 1920kg |
| Gross weight | 2305kg |
| Displacement | 385kg |
| Fuel | 98 RON, 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 21.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13.9litre |
| Fuel tank capacity | 63litre |
| Cruising range | from 300 to 650km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trapezoidal wishbone |
| Front brakes | Ventilated perforated disc |
| Rear brakes | Ventilated perforated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.1m |
| City | 25.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.6 litres / 100km |
| Average | 16.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.