This 4.2 FSI S tronic quattro (450 hp) engine was fitted in the B8 Avant wagon 5-doors, which was produced by Audi from 2012 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4719mm |
| Width | 1850mm |
| Height | 1416mm |
| Wheelbase | 2813mm |
| Front track | 1599mm |
| Rear track | 1586mm |
| Min. boot capacity | 490litre |
| Kerb weight | 1870kg |
| Gross weight | 2365kg |
| Max. boot capacity | 1430litre |
| Displacement | 495kg |
| Loading height | 611mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 4163cm3 |
| Engine power | 450bhp |
| RPM at max power | to 8 250RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 430Nm |
| RPM at max torque | 4000up to 6 000 RPM |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 92.8mm |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 14.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Fuel tank capacity | 61litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 420 to 720km |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trapezoidal wishbone |
| Front brakes | Ventilated perforated disc |
| Rear brakes | Ventilated perforated disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 7 |
| Turning circle | 11.9m |
| City | 17.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.2 litres / 100km |
| Average | 12.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.