This 2.9 TFSI tiptronic quattro (450 hp) engine was fitted in the F5 Coupe, which was produced by Audi from 2017 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4723mm |
| Width | 1861mm |
| Height | 1360mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Front track | 1598mm |
| Rear track | 1588mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Kerb weight | 1655kg |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
|---|---|
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 3.9second |
| Displacement | 2894cm3 |
|---|---|
| Engine power | 450bhp |
| RPM at max power | from 5 700 to 6 700RPM |
| Maximum torque | 600Nm |
| RPM at max torque | 1900up to 5 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Front suspension | Independent, Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Average | 10.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.