This 5.0 TFSI quattro AT (580 hp) engine was fitted in the C6 Sedan, which was produced by Audi from 2008 to 2010. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4928mm |
| Width | 1889mm |
| Height | 1456mm |
| Wheelbase | 2846mm |
| Front track | 1614mm |
| Rear track | 1637mm |
| Max. boot capacity | 546litre |
| Kerb weight | 1985kg |
| Gross weight | 2565kg |
| Min. boot capacity | 546litre |
| Loading height | 685mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 4991cm3 |
| Engine power | 580bhp |
| RPM at max power | from 6 250 to 6 700RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 10 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 650Nm |
| RPM at max torque | 1500up to 6 250 RPM |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4second |
| City fuel consumption per 100 km | 20.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13.9litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 390 to 780km |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12.2m |
| Number of gears | 6 |
| City | 24.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.2 litres / 100km |
| Average | 16.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.