This 3.0 TFSI S tronic quattro (333 hp) engine was fitted in the B8/8K [Restyling] Avant wagon, which was produced by Audi from 2011 to 2015. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 440Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2995cm3 |
| Engine power | 333bhp |
| RPM at max power | from 5 500 to 6 500RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Compressor |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 89.1mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2900up to 5 300 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4719mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2811mm |
| Front track | 1552mm |
| Rear track | 1539mm |
| Max. boot capacity | 1430litre |
| Min. boot capacity | 490litre |
| Kerb weight | 1825kg |
| Gross weight | 2320kg |
| Displacement | 495kg |
| Permitted road-train weight | 4420kg |
| Loading height | 610mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Fuel tank capacity | 61litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 540 to 900km |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trapezoidal wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.5m |
| City | 13.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.2 litres / 100km |
| Average | 10.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.