This 4.0 TFSI S tronic quattro (450 hp) engine was fitted in the C7 [Restyling] Sedan, which was produced by Audi from 2014 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4931mm |
| Width | 1874mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2917mm |
| Front track | 1615mm |
| Rear track | 1607mm |
| Max. boot capacity | 995litre |
| Min. boot capacity | 530litre |
| Kerb weight | 1970kg |
| Gross weight | 2505kg |
| Displacement | 535kg |
| Permitted road-train weight | 4605kg |
| Loading height | 649mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3993cm3 |
| Engine power | 450bhp |
| RPM at max power | from 5 800 to 6 400RPM |
| Maximum torque | 550Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1400up to 5 700 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 89mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 13.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 570 to 1 090km |
| Emission standard | EURO VI |
| Front suspension | Independent, Pneumatic, Multi wishbone, Wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Pneumatic, Trapezoidal wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 7 |
| Turning circle | 11.9m |
| City | 15.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.3 litres / 100km |
| Average | 11 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.