This 4.0 TFSI tiptronic quattro (520 hp) engine was fitted in the D4 Sedan, which was produced by Audi from 2012 to 2013. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5146mm |
| Width | 1949mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2994mm |
| Front track | 1632mm |
| Rear track | 1623mm |
| Kerb weight | 2050kg |
| Gross weight | 2650kg |
| Displacement | 600kg |
| Permitted road-train weight | 4950kg |
| Loading height | 687mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3993cm3 |
| Engine power | 520bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 650Nm |
| RPM at max torque | 1700up to 5 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.2second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Emission standard | EURO V |
| Front suspension | Independent, Pneumatic, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Pneumatic, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 8 |
| Average | 12.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.