This 3.0 TFSI tiptronic quattro (354 hp) engine was fitted in the 2 generation SUV, which was produced by Audi from 2017 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4671mm |
| Width | 1983mm |
| Height | 1635mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Front track | 1624mm |
| Rear track | 1613mm |
| Kerb weight | 1945kg |
| Gross weight | 2500kg |
| Displacement | 555kg |
| Min. boot capacity | 550litre |
| Max. boot capacity | 550litre |
| Permitted road-train weight | 4900kg |
| City fuel consumption per 100 km | 10.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 650 to 1 030km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.4second |
| Displacement | 2995cm3 |
|---|---|
| Engine power | 354bhp |
| RPM at max power | from 5 400 to 6 400RPM |
| Maximum torque | 500Nm |
| RPM at max torque | 1370up to 4 500 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Twin-scroll |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Front suspension | Independent, Pneumatic, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Pneumatic, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 13 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.2 litres / 100km |
| Average | 10 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.