This 1.8 T quattro MT (225 hp) engine was fitted in the 8N Coupe, which was produced by Audi from 1998 to 2003. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 470 to 870km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO III |
| Top speed | 243km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.6second |
| Displacement | 1781cm3 |
|---|---|
| Engine power | 225bhp |
| RPM at max power | from 5 900RPM |
| Maximum torque | 280Nm |
| RPM at max torque | 2200up to 5 500 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 5 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.6m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4041mm |
| Width | 1764mm |
| Height | 1345mm |
| Wheelbase | 2429mm |
| Front track | 1528mm |
| Rear track | 1505mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Kerb weight | 1465kg |
| Gross weight | 1850kg |
| Min. boot capacity | 220litre |
| Max. boot capacity | 490litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 16 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.5 litres / 100km |
| Average | 11.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.