This 3.2 quattro S tronic (250 hp) engine was fitted in the 8N Coupe, which was produced by Audi from 1998 to 2003. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.6litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 420 to 770km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 235km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.4second |
| Displacement | 3200cm3 |
|---|---|
| Engine power | 250bhp |
| RPM at max power | from 6 300RPM |
| Maximum torque | 320Nm |
| RPM at max torque | 2800up to 3 200 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 95.9mm |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.6m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4041mm |
| Width | 1764mm |
| Height | 1345mm |
| Wheelbase | 2429mm |
| Front track | 1528mm |
| Rear track | 1505mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Kerb weight | 1520kg |
| Gross weight | 1905kg |
| Min. boot capacity | 220litre |
| Max. boot capacity | 490litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 17.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.7 litres / 100km |
| Average | 12.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.