This 1.3 MT (69 hp) engine was fitted in the 1 generation Van, which was produced by BAW from 2010 to 2016. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.8litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 43litre |
| Cruising range | from 340km |
| Fuel | 92 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 120km/h |
| Displacement | 1298cm3 |
|---|---|
| Engine power | 69bhp |
| RPM at max power | from 4 800 to 5 200RPM |
| Maximum torque | 106Nm |
| RPM at max torque | 2800up to 3 200 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 4735mm |
| Width | 1710mm |
| Height | 2150mm |
| Wheelbase | 2515mm |
| Front track | 1425mm |
| Rear track | 1350mm |
| Ground clearance | 170mm |
| Kerb weight | 1740kg |
| Gross weight | 2730kg |
| Displacement | 990kg |
| Front/rear axle load | 1190/1540kg |
| Cargo area (L × W × H) | 3100x1700x1800mm |
| Loading height | 880mm |
| Cargo compartment volume | 9.72m3 |
| Body type | Van |
| Front suspension | Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Spring, Dampers |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 15.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.