This 4.4 AT Turbo (354 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Bentley from 1998 to 2002. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 570Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 4398cm3 |
| Engine power | 354bhp |
| RPM at max power | from 5 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5390mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1520mm |
| Wheelbase | 3115mm |
| Front track | 1610mm |
| Rear track | 1610mm |
| Max. boot capacity | 375litre |
| Kerb weight | 2300kg |
| Gross weight | 2750kg |
| Min. boot capacity | 375litre |
| Ground clearance | 140mm |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Top speed | 240km/h |
|---|---|
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.5second |
| Fuel tank capacity | 94litre |
| Fuel | 98 RON |
| City fuel consumption per 100 km | 23.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 13.1litre |
| Cruising range | from 400 to 720km |
| City | 28.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 15.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.