This 6.8 Twin-Turbo AT (460 hp) engine was fitted in the 2 generation R sedan 4-doors, which was produced by Bentley from 2002 to 2009. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 28.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 14.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 19.5litre |
| Fuel tank capacity | 96litre |
| Cruising range | from 330 to 680km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 270km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.8second |
| Displacement | 6761cm3 |
|---|---|
| Engine power | 460bhp |
| RPM at max power | to 4 100RPM |
| Maximum torque | 875Nm |
| RPM at max torque | 1800up to 3 250 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 104mm |
| Stroke | 99mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5390mm |
| Width | 1932mm |
| Height | 1515mm |
| Wheelbase | 3116mm |
| Front track | 1600mm |
| Rear track | 1600mm |
| Kerb weight | 2585kg |
| Gross weight | 3065kg |
| Min. boot capacity | 350litre |
| Max. boot capacity | 374litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 34.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 16.9 litres / 100km |
| Average | 23.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.